Makinenizin Ömrünü Bitiriyor! Bu 5 Ürünü Bulaşık Makinenize Koymamalısınız

Mutfakta işimizi kolaylaştıran bulaşık makineleri, çağımızın en kullanışlı cihazları arasında yer alıyor.

Her ne kadar kullanımı basit olsa da, bulaşık makineleri için dikkat etmemiz gereken yıkama koşulları bulunmakta.

Birçok kişinin kullanmasına karşın, yaygın olarak yapılan hatalara göre bazı mutfak eşyalarını bulaşık makinesine koymak, makinenin ömrünü yarıya düşürüyor.

Siz de bu ürünleri makinenize koymayarak, servis masrafından kurtulabilir ve kısa sürede makinenizin bozulmasına engel olabilirsiniz.

BIÇAKLAR

Bıçaklar, bulaşık makinesinde yıkandıkça, paslanmaya ve körelmeye başlar. Bu sebeple, özellikle iyi kesen bıçaklarınızı mutlaka elde yıkamaya özen göstermelisiniz.

Yoksa zamanla o çok sevdiğiniz et bıçağınız zamanla hamur bile kesemez hale gelebilir.

TEFLON TAVALAR

Teflon tavalar çizilmeye çok müsaittir. Bulaşık makinesi de teflon tavanızı çizebilir ve sağlığa zararlı hale getirebilir. Bu sebeple teflon tavanızı daha uzun süre kullanabilmek için elde yıkamanız çok daha uygun olacaktır.

TERMOSLAR

Termos bardaklarınız her zaman olduğu gibi saatlerce içeceğinizi sıcacık tutsun istiyorsanız bulaşık makinesine atmayın.

İçeceklerinizi sıcak ya da soğuk tutmak üzere tasarlanan termos bardakların, sıcaklığı muhafaza eden bölümü, bulaşık makinesinde zarar görebilir.

Zamanla da sıcak tutma işlevini yitirebilir.

KRİSTAL BARDAKLAR

Kristal bardaklar, son derece hassas bir yapıya sahip oldukları için, bulaşık makinesinde yıkanmaları durumunda kolayca kırılabilirler. Bu nedenle kristal bardaklarınızı elde yıkamanız, onların güvenliği ve dayanıklılığı açısından çok daha doğru bir tercih olacaktır.

PLASTİK DONDURMA KAPLARI

Plastik kaplar, yüksek ısıda eriyebilirler ve bulaşık makinesindeki yüksek sıcaklık bu riski artırabilir. Bu nedenle, bu tür kapları yıkamak yerine elde yıkamanız veya sıcak su ve sabun kullanarak temizlemeniz daha güvenli olacaktır.

Bu sayede kaplarınızın dayanıklılığı ve kullanım ömrü uzun süre korunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir